FANDOM


HP7A-TR2-051 129322208049879050

Lord Voldemort

Template:Harry Potter karakteri bilgi kutusu


Lord Voldemort, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedenidir. Lord Voldemort aynı zamanda sadece Saf Kan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren Saf Kan Rejimi Hareketinin Manevi ve Siyasî Lideridir.


Tüm zamanların en korkunç ve kötü büyücüsü, sihirli dünyaya korku salan Lord Voldemort,belirli zaman aralığındaki birçok ölümün başlıca nedenidir.Lily ve James Potter`ı öldürdüğünde, Harry Potter'ı da öldürmeye çalışır, ama gönderdiği ölüm laneti Harry`nin alnından geri teperek çarptığı Karanlık Lord'u ölümcül derecede zayıflatır. Lord Voldemort kaçar ve sihir dünyası üzerinde kurduğu baskı kalkar. Karanlık Lord ve Ölüm Yiyenler denen yakın destekçileri, büyücüler ve normal insanlar dünyasında birçok işkence ve cinayetin sorumlusudur.


Safkan bir anneden ve muggle bir babadan doğma bir melezdir. Annesi onu bir muggle yetimhanesinde doğurur ve ismini koyduktan sonra hemen ölür. Gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dır. Voldemort ise bu isimden uyarlanmıştır (Tom Marvolo Riddle: I am Lord Voldemort olarak). Yatakhâne görevlilerince "tuhaf bir çocuk" diye tanımlanmıştır. Yatakhânedeki diğer çocukların başına Tom'la tartışırlarsa tuhaf olaylar gelmektedir. Tom yani Voldemort çocukluğunda da insanları korkutmuş, zorbalık yapmış ve hatta kendi deyimiyle "cezalandırmış" tır. Sinsi bir çocuktur, yaptıkları asla kendisiyle ilişkilendirilemez. Çoğu büyücünün yapamadığı şeyi başarmış, çok kücükken bile sihir gücünü farketip insanlar üzerinde kullanmaya hatta onların canlarını yakmaya başlamıştır. 11 yaşında Albus Dumbledore tarafından Hogwarts'a davet edilir. Hogwarts'ta Slytherin binâsına yerleştirilir, bilgiye açtır, ölümsüzlüğün sırlarını arar, ve bu uzun yolda herkesden daha fazla ilerler. Okula geldiği günden itibaren ailesini araştırır, özellikle babasının güçlü bir büyücü çıkmasını bekler. Uzun süren araştırmalardan sonra annesinin safkan babasının ise annesini daha hamileyken terkeden Tom Riddle adında bir muggle olduğunu anlar, babasını ve babası ile yaşayan büyükannesi ve büyükbabasını da öldürür.Böylece değersiz Riddle soyadını bitirir. Kendi adını değiştirir. Tom Marvaldo Riddle, I am Lord Voldemort'un anagramıdır. Okulda çok yetenekli, çok çalışkan ve çok zekîdir, öğretmen ve öğrenciler ona hayrandır. Kısa zamanda öğrencilerden oluşan bir grup müridi olmuştur ve bu kişiler ilk ölüm yiyenleri oluşturmuştur. Okuldan sonra ölümsüzlüğe giden çalışmalarında karanlık sanatlara öyle bir gömülmüştür ki türlü değişimler geçirmiştir, daha az insani bir hale bürünmüştür.Dumbledore Voldemort'un kendisinin asla edinemeyeceği güçlere sahip olduğunu söylemiştir.


Hayatı Edit

Geçmiş Edit

Hakkında en çok bilgi aldığımız kitaplar; ergenlik dönemlerinin anlatıldığı, Karanlık Lord'un henüz Tom Marvolo Riddle olduğu Harry Potter ve Sırlar Odası (1998) kitabı ile doğumunun, çocukluğunun, yakışıklı Tom'a ve Tom'dan da kanasusamış Karanlık Lord Voldemort'a dönüşmesinin anlatıldığı Harry Potter ve Melez Prens (2005)'tir. J.K. Rowling bu bilgileri Harry ile Dumbledore arasındaki uzun konuşmalarda sunmuştur. Anne tarafından Salazar Slytherin'in soyundadır.


Doğumu ve Ergenliği Edit

Hikayeye göre; Lord Voldemort dünyâya Tom Marvolo Riddle olarak 31 Aralık 1926'da, Londra'daki bir yetimhânede gelmiştir. Tom, Merope Gaunt adında bir cadıdan ve Tom Riddle adında bir Muggle'dan doğmuştur. Merope, güçlü ve ünlü büyücü Salazar Slytherin'in soyundandır. Dumbledore göre, Merope çok yakışıklı olan Tom Riddle'ı kendisine bağlayabilmek için ona aşk iksiri verir ve bu iksirin yardımıyla Tom, Merope'yi de alarak uzaklara gider ve yine Dumbledore göre, Merope, hamile kaldıktan sonra Tom'un da onu sevdiğine inanmaya başlar ve Tom'a aşk iksiri vermeyi bırakır. Artık iksir almayan Tom, karısını ve doğmamış çocuğunu redderek onlardan kaçar. Merope'nin kocasına olan inancı yok olur. Kalbi kırılan Merope, bebeğini doğurduktan kısa bir süre sonra aynı yetimhanede ölür.


Küçük çocuk hayatının ilk 11 yılını bu yetimhanede geçirir. Daha küçükken kendindeki sihirli güçlerin farkına varır -özellikle psikokinezi ve olağanüstü duygusuzluk-. Dumbledore onu bulup Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na gelmesini teklif eder. Sonraları, Riddle kendini mükemmel bir öğrenci olarak lanse eder. Ama aynı zamanda çok sert ve kendini kızdıranlara zorbalık etmekten çekinmeyen biridir. Riddle, 5. sınıfta başkanlık yaptığı yıl; efsanevi Sırlar Odası' nın kapısını açar ve genç öğrencilerden Mızmız Myrtle'ı öldüren Basiliski serbest bırakır. Bu suçu Rubeus Hagrid'in üzerine atar.


Daha sonraları kendine Lord Voldemort takma ismini takar. Bu isim "Tom Marvolo Riddle"'in anagramı olan "I am Lord Voldemort"'dan türemiştir. Yakın takipçileri artık onu bu adla çağırırlar. Bir yıl sonra, okuldaki 6. yılında, Voldemort babasını ziyarete, Little Hangleton'a gider. Aynı zamanda büyük babası annesi ve dayısının yaşadığı eski eve de gider. Geriye hayatta sadece dayısı Morfin kalmıştır. Voldemort, dayısının asasını çalıp öz babasını öldürür ve dayısının zihnindekileri değiştirir ve suçu kendisinin işlediğini itiraf etmesini sağlar. Morfin, Azkaban'da bu suçu işlemenin verdiği büyük gururla ölür.


Hortkulukları Takibi ve Oluşturulması Edit

Mezuniyetinden sonra o zamanın okul müdürü olan Profesör Armando Dippet'a Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği yapmak için teklifte bulunur. Fakat Müdür onu geri çevirir ve bir kaç yıl sonra tekrar başvurmasını söyler. Hemen akabinde öğretmenlerinin çok daha iyi şeyler beklediği Riddle, Borgin ve Burkes adında Karanlık Sanatlarla ilgili eski eserlerin satıldığı bir dükkânda satış elemanı olarak çalışmaya başlar. Kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. Hepzibah Smith adında yaşlı bir kadını, iki sihirli eski eseri alabilmek için öldürmüştür. Bu eserler Salazar Slytherin'e ait olan bir madalyon ve Helga Hufflepuff'a ait olan bir kupadır. Muggle ailesini öldürdüğünde yaptığı gibi bu kez de suçu Hepzibah'ın evcini Hokey'in üzerine atar.


Riddle ortadan kayboluşundan sonra tamamen Karanlık Sihre dalar. Kendini ölümsüzleştirebilmek için adına 6 tane Hortkuluk yaratır ve ruhunu 7 parçaya bölerek bu nesnelere yerleştirir. Bu nesneler; kendi okul günlüğü, Marvolo Gaunt'un yüzüğü, Salazar Slytherin'nin madalyonu, Helga Hufflepuff'ın kupası, yılan Nagini ve Rowena Ravenclaw'ın diademidir. Ve ayrıca Harry Potter'ın son kitabında yazdığına göre 7. hortkuluk Harry Potter'dır. Onyıl sonra ortaya çıktığında tüm bu işlemlerden dolayı korkunç şekilde Lord Voldemort'a evrimleştirmiştir. Voldemort tekrar okula döner ve bu kez okul müdürü olan Albus Dumbledore'e Karanlık Sanatlar öğretmeni olabilmek için teklifte bulunur. Dumbledore onu geri çevirir. Dumbledore, Voldemort'un okuldaki öğrencilere gücünü gösterebilmek ve Hogwarts'taki başka değerli eserleri bulabilmek amacıyla dönmek istediğinden şüphelenmektedir. Ve şüphesi doğrudur. İş istediği gece Ravenclaw'ın Diademini oraya saklamıştır.


İlk Savaş Edit

1970 yılında Voldemort ve Ölüm Yiyenleri büyücülük dünyasında terör estirmeye başlarlar. Safkana takıntısı olan Voldemort Muggle doğumlu büyücüleri ortadan kaldırmak için onlara saldırır. Sonunda Voldemort ırk ayrımı yapmaksızın kendisine karşı olan herkesle; gözdağı vermekten, işkence etmekten ve öldürmekten kaçınmaksızın savaşmaya başlar. Voldemort bir grup ölüm yiyeni ile birlikte, Sihir bakanlığına sızabilmek için bakanlık çalışanlarına Imperius laneti (yapılan kişiyi kontrol altına alan affedilmeyen lanet) yaparlar. Korku, panik ve umutsuzluk tüm büyücü dünyasına yayılmışken, Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurar. Yoldaşlık İngiltere'nin en iyi seherbâzlarından ve saygın büyücülerinden oluşmuştur. Yoldaşlık, Voldemort'u ve yandaşlarını yakalayabilmek ya da öldürebilmek için durmaksızın çalışır.


1980'e kadar Sihir Bakanlığı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı tarafından durdurulamayan Voldemort ve yandaşları, neredeyse tüm büyücülük dünyasını elegeçirmek üzeredir. Fakat Voldemort, tüm bunaları kaybetmesine neden olan bir hata yapar.


İlk Düşüş Edit

Bir gece Dumbledore, Hogsmeade'deki Domuz Kafası'nda, kehanet öğretmeni olarak işe almak için Sybill Trelawney ile bir görüşme yapar. Dumbledore kadından etkilenmemiştir, ta ki Trelawney'nin birden bire gerçek bir kehanette bulunana kadar.


Karanlık Lord'u altedecek güce sahip olan geliyor... ona üç kez karşı çıkmış olanlardan, yedinci ay ölürken doğacak... ve Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek, ama o, Karanlık Lord'un bilmediği bir güce sahip olacak... ve ikisinden biri diğerinin elinde ölecek, çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikiside yaşayamaz... Karanlık Lord'u alt edecek güce sahip olan, yedinci ay ölürken doğacak...


Genç ölüm yiyen Severus Snape kehanete kulak misafirliği yapar. Fakat kehanetin "...Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek..." kısmını duyamaz. Dumbledore Snape'yi fark ettiğinde, Snape Voldemort'un hayatını değiştirecek bu eksik bilgiyle birlikte kaçar.


Voldemort kehanetin haberini Snape'den aldıktan sonra kehanetin Neville Longbottom ya da Harry Potter'dan bahsettiğinin farkına varır. Her ikisi de Temmuz ayının sonunda doğmuştur. Her ikisinin de ailesi Zümrüdüanka Yoldaşlığındadır ve Voldemort'un elinden üç kez ucucuna kurtulmuşlardır. Voldemort kehanetin Harry'den bahsettiğine karar verir. Saf kan olan Neville'i değil, belki de kendinden birşeyler bulduğu melez Harry'i seçer. Voldemort Potter'ları öldürmeye niyetlenir, fakat Snape buna karşıdır, çünkü çocukluğundan beri komşusu Lily Evans'a (Lily Potter)'a aşıktır. Snape, kaçıp Dumbledore'a Voldemort'un planını anlatır. Dumbledore, Potter'ları evlerini bir sır tutucu ile gizlemeleri konusunda uyarır. James Potter sır tutucusu olarak Sirius Black'i düşünmektedir fakat son anda Sirius, daha az dikkat çektiğini düşündüğü Peter Pettigrew'in sır tutucusu olması teklifinde bulunur. Beklenmedik şekilde Peter Pettigrew'in Voldemort'a katılıp Ölüm Yiyen olmasıyla Potter'ların sırrını Voldemort öğrenir.


Voldemort doğruca Godric's Hollow'a, kendisinin düşüşüne neden olacağını düşündüğü çocuğu, Harry Potter'ı öldürmeye gider. Voldemort James Potter'ı hemen oracıkta öldürür. Fakat sonra ölümcül bir hata yapar, Harry'nin annesine kenara çekilmesini söyler fakat Lily son ana kadar Harry'i sevgi ile korur. Voldemort Lily'i öldürmek istemez fakat teklifini reddedince onu da öldürür. Sonra Voldemort, ölümcül lanetini yapar fakat koruma sayesinde büyü çocuğa çarpıp Voldemort'a geri döner, vücudunu ve evin bir bölümünü yok eder. Geri tepen büyü onu hayatta bırakır ama bir hayaletten faksız olarak. Hortkulukları ölümünü engellemiştir. Voldemort tarafından bilinmese de Dumbledore'un tahminlerine göre Voldemort'un bazı güçleri bu olay esnasında Harry'e geçer. Bu dikkatsizlik Harry'i Voldemort'un bir Hortkuluğu haline getirir onun güçlerini barındırmasını sağlar; örneğin yılanlarla konuşma yeteneği.


Gücü ve bedeni yok olan Voldemort yalnızca hayvanların bedenlerinde yerleşebilir özellikle de yılanların. Fakat bedenleri elegeçirilen hayvanların ömürleri kısalır. Voldemort Arnavutluk'taki karanlık ormana sığınır ta ki yandaşı Profesör Quirrell'in bedenine yerleşene kadar. Voldemort böylece İngiltereye geri döner, gücünü ve bedenini geri alma planlarına başlar. Fakat Hogwarts'ta Harry Potter tarafından durdurulur. Quirrell ölür, Voldemort ise tekrar bedensiz olarak kaçar ve Arnavutluk'taki ormana geri döner. Voldemort bir kaç ay sonra okula geri döner ve Potter onu durdurur ve tekrar ormana kaçar.


Geri dönüş Edit

Bir yıl daha ormanda saklanan Voldemort, sonunda bir Ölüm Yiyen olan Peter Pettigrew (Kılkuyruk) tarafından bulunur. Voldemort kısa bir süreliğine zayıf bir bedene kavuşur. Bu arada Kılkuyruk'un getirdiği Bakanlık cadısı Bertha Jorkins'ten Üçbüyücü Turnuvası'nı öğrenir. Hogwarts'a soktuğu adamı sayesinde Harry Potter'ın Turnuvaya katılmasını ve Üçüncü Görevde kupaya dokununca yanına gelmesini sağlar. Harry ile birlikte gelen Cedric Diggory'yi öldürtür. Kılkuyruk'un etini, Tom Riddle (babasının) Kemiği Harry'nin kanını alır ve tekrar bedenine kavuşur. Ardından Harry ile düelloya başlarlar. Fakat asaları kenetlendiği için Priori İncantatem olur ve Harry kaçar.


İkinci Savaş ve Ölümü Edit

Voldemort, geri dönüşünün bilinmemesi için en başta büyücü dünyasına herhangi bir müdahelede bulunmaz. Fakat Harry Potter'ı öldürememesinin nedenini bulmak istemektedir. Bunun cevabının Trelawney'in kehanetinde olduğunu düşünür. Bu arada Harry'in zihnine girebildiğini farkeder ve Harry'in kehaneti oradan alması için zihnine sahte görüntüler yerleştirir. Harry kehaneti alınca ortaya çıkar. Fakat kehanet kırılır. Kehaneti elde edemeyen Voldemort Harry'i öldürmek ister fakat Dumbledore gelir ve düelloya başlarlar. Voldemort kaçar fakat Bakanlık artık Voldemort'un döndüğünü bilmektedir.


Bu durum üzerine Voldemort geri döndüğünü kanıtlamak istercesine eylemlere başlar. Bakanlık bu konuda çaresiz kalır. Fakat Voldemort'un büyük bir isteği vardı: Dumbledore'un ölümü. Bunun için Draco Malfoy'u görevlendirir, fakat Dumbledore'un emri ile Snape Dumbledore'u öldürür.Harry yardım etmek ister ama Dumbledore onudonmuş bir hale getirir.Fakat herkes artık Snape'i Voldemort'un tarafında zannetmektedir; Harry de dahil. Harry Snape'in peşine düşer ve Snape ona Melez Prens'in kendisi olduğunu söyler.


Ağustos 1997'de Ölüm Yiyenlerle birlikte Sihir Bakanını öldürür ve kuklası durumundaki Pius Thicknesse'yi Sihir Bakanı ilan eder.Bundan sonra sadece önünde tek engel kalmıştır:Harry Potter. Onu bulmak için onu Dumbledore'u öldürmekle suçlayarak hem Harry'yi sevenlerin güveninin sarsılmasını sağlamış, hemde artık her ölüm yiyen tarafından aranmasını sağlamıştır.


Mayıs 1998'de, Harry Potter'ın Hogwarts'da olduğunu ve hortkuluklarının(ruhunun bir parçasını bedenden ayırarak bir yerleştirildiği cisim) peşinde olduğunu ve çoktan 3 Hortkuluğunu yok ettiğini öğrenir.Harry Potter'ı almak amacıyla görkemli bir orduyla Hogwarts'a gelir ve Hogwarts'takilerden Harry Potter'ı vermelerini ister. Ancak Hogwarts'takiler hayır anlamında hiç bir harekette bulunmazlar.Bunun üzerine orduya şatoya saldırma emrini verir ve ilk etapta savaşa katılmaz.Hogwarts'takilere direnişleri zayıflayınca barış teklif eder ve tekrar Harry Potter'ı ister.Tam tekrar saldıracakken Harry Potter teslim olur ve Voldemort ona Avada Kedavra lanetini yapar.Ancak bu Harry'yi öldürmez,tam tersine Voldemort'un Harry'nin içindeki ruhunun yok olmasını sağlar.Harry ölmüş numarası yapar ve Voldemort ölüsünü göstermek amacıyla onu şatoya götürür.Şatoda iken at-adamların saldırısıyla yeni bir savaş başlar ve bütün Ölüm Yiyenler teker teker etkisiz hale getirilir veya öldürülür.Sonunda Harry ortaya çıkar ve aralarında bir konuşma geçer.Konuşma sonunda Voldemort Harry'ye ölüm laneti yaparken Harry Voldemort'a Expelliarmus büyüsü yapar.Harry'ye yaptığı ölüm laneti sekerek kendisine gelir ve tüm hortkulukları yok edildiği için ölür.


Karakteri Edit

 • Ölümü zayıflık olarak görür, ona göre güç ölümsüzlüktür (Bu yüzden hortkuluklarını yaratmıştır).
 • Kendi sihrinin ötesinde hiçbir gücün olmadığına inanır.
 • Sinsi, zeki ve çalışkandır.
 • Sırlarını kimseyle paylaşmaz.
 • Asla arkadaş edinmez, hizmetkarları vardır (Ölüm Yiyenler).
 • Asla acımaz.
 • Aşık olmaz.
 • İnsanları kandırabilmekte ustadır.
 • O da Harry gibi bir çatalağızdır (Dumbledore, Voldemort Harry'e Avada Kedavra yaptığı gün Lord Voldemeort'tan Harry'e geçtiğini düşünmektedir, ama aslında Dumbledore'un bilip de Harry'e söylemediği bir şey vardır Voldemort bilmeden Harry'yi Hortkuluk yapmıştır. Yani ruhunu Harry'nin içine saklar bunun sonucunda Harry Voldemort'un bazı özelliklerini alır.)
 • Kısmen ölümsüzdür (Hortkuluklar sayesinde).
 • Zihnefendardır yani başkalarının zihninin içini görebilir. Aynı zamanda bir zihinbendardır ki bu da zihnini başkalarından saklama yetisidir.
 • Dumbledore'dan sonra en güçlü büyücüdür. Ondan güçlü olmadığını şöyle anlayabiliriz ki Voldemort Dumbledore'dan korkuyor (Dumbledore bunu 5. kitapta söylüyor).
 • Harry Potter'ın en azılı düşmanıdır (ve onun tarafından öldürülür).
 • Binası Slytherin'dir.
 • Slytherin'in varisidir.
 • Yılana benzer bir surata sahiptir.
 • Çocukluk yıllarında ve gençliğinde çok yakışıklı biri olduğu ve ikna yeteneğinin çok kuvvetli olduğu bilinmektedir.
 • Gerçek adı Tom Marvolo Riddle'dir. (Türkçe çeviride anagrama uyum sağlaması amacıyla Marvolo,Marvoldo olarak değiştirilmiştir. (Adım Lord Voldemort)
 • Hayatta iyi ve kötünün olmadığına, onun yerine iki şeyin varolduğuna inanır: 1.Gerçekten güçlü olanlar ve 2.O güce sahip olamayacak kadar zayıf olanlar


Voldemort İsmi Hakkında Edit

Harry Potter kitaplarındaki diğer bazı kahramanların isimleri gibi, "Voldemort" ismi de Fransız orijinlidir. "Vol" kelimesinin eşsesli olarak "uçuş" ve "hırsızlık" anlamlarına geldiği düşünülürse, "Vol de mort", kullanımına göre "ölüm uçuşu" veya "ölüm hırsızlığı" anlamına gelir. Ayrıca "ölümden uçuş" veya "ölümden çalma" şeklinde de çevrilebilir, ki bu Voldemort'un ölüm korkusu ve ölümsüzlük arayışı göz önünde bulundurulursa anlamlı olur. Voldemort ölümsüzlüğünü hortkuluk adlı varlıklardan alır.


J.K. Rowling kişisel olarak Voldemort'u Fransızca bir kelime gibi okur, son harf t'yi yutarak. "Tom marvolo riddle" isminin harfleri değiştirilerek "I am lord voldemort" oluşuyor.


Bunun yanı sıra J.K. Rowling'in kitapta kullandığı angramdan dolayı ismin birçok dildeki çevrimi de zorlaşmıştır.Dış Bağlantılar Edit


Template:Harry Potter Karakterleri


Kategori:Harry Potter karakterleri